Close

Projekt „Rozwój społeczności lokalnej Osiedla Wrzeciono”Finansowany przez Centrum Komunikacji Społecznej m. st. Warszawy

projekt-–-bezplatne-warsztaty-dla-seniorow[1]

 Projekt przewiduje integrację mieszkańców dzielnicy Bielany z terenem Osiedla Wrzeciono i mieszkającymi oraz pracującymi tam osobami.

O Osiedlu Wrzeciono krąży w Warszawie i wśród samych mieszkańców wiele stereotypów. Jak jest naprawdę? Najlepiej mogą zaświadczyć o tym mieszkańcy, pokazać się, zaprezentować swoje osiągnięcia i swoje osiedle. Wrzeciono nie tylko przestało być miejscem szczególnie niebezpiecznym, ale też ma wiele do zaoferowania. Ma wiele powodów do pochwalenia się i pokazania w nowym świetle.

Chcielibyśmy to osiągnąć poprzez organizację warsztatów, w których będą mogli uczestniczyć wszyscy przebywający na Osiedlu Wrzeciono – mieszkańcy, goście, osoby pracujące w znajdujących się tutaj sklepach, biurach, kawiarenkach czy innych organizacjach, bez żadnych ograniczeń.

Motywem przewodnim, wokół którego będzie się działa akcja na warsztatach będzie Boże Narodzenie. Będziemy przygotowywać bombki, medaliony świąteczne, stroiki, choinki itp.

Odbiorcy zadania to mieszkańcy Osiedla Wrzeciono, osoby pracujące na terenie osiedla lub w inny sposób korzystające z infrastruktury, np. przyjeżdżające po zakupy, czy na zajęcia, mieszkańcy dzielnicy Bielany i Warszawy.

 

SPOTKANIA BĘDĄ SIĘ ODBYWAŁY W KLUBIE SENIORA „POD ZDRÓWKIEM”, UL. WRZECIONO 10C

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

3 grudnia sobota godz. 15.00-18.00
9 grudnia piątek godz. 16.30-19.30
10 grudnia sobota godz. 15.00-18.00
13 grudnia wtorek godz. 16.30-19.30
17 grudnia sobota godz. 15.00-18.00

W ramach projektu zostaną przeprowadzone 4 warsztaty. W czasie warsztatów uczestnicy będą mogli poznać się i opowiedzieć o sobie poprzez kilka rodzajów działań

 

  • prezentacja na temat osiedla Wrzeciono,
  • prezentacja uczestników poprzez charakteryzację, scenki, zdjęcia, moderację spotkania
  • prezentacja, kto jest kim na Wrzecionie poprzez charakteryzację, scenki, zdjęcia
  • wykonanie mapy potrzeb – czego nam brakuje na Wrzecionie, czego o Wrzecionie nie wiemy
  • tworzenie przestrzeni Wrzeciona, zagospodarowania, uporządkowania, wizji przyszłości
  • proces twórczy, poprzez wspólne wykonywanie ozdób i dekoracji Bożonarodzeniowych

Głównym celem projektu jest:
Integracja i wzajemne poznanie się mieszkańców dzielnicy Bielany z terenem Osiedla Wrzeciono i mieszkającymi oraz pracującymi tam osobami poprzez wspólne spędzenie czasu w kreatywny i oryginalny sposób.

Spotkania trwają 3 godziny. Udział jest otwarty dla osób w każdym wieku

Podczas warsztatów będziemy robić zdjęcia i kręcić filmiki, aby umieścić je w mediach społecznościowych, na stronach internetowych Fundacji.
Zostaną przeprowadzone ankiety dotyczące potrzeb, uwag na temat działających instytucji i wiedzy na temat możliwości, jakie ma wspólnota.
Na podstawie ankiet i rozmów zostanie stworzona mapa potrzeb, stanowiąca punkt wyjścia do dalszych działań na terenie osiedla.
Każdy warsztat zakończy się mini-wystawą prac i wyborem najlepszych prac i najbardziej kreatywnych osób. Wybór będzie dokonywany przez uczestników poprzez głosowanie. Wśród zwycięzców zostaną rozdane drobne upominki, typu długopisy, kredki, flamastry dla dzieci, notesy itp. Każde dziecko otrzyma lizaka.

Chcielibyśmy, aby projekt zmienił postrzeganie Osiedla Wrzeciono, zintegrował mieszkańców tego osiedla, pokazując im samym zalety i perspektywy mieszkania w tej części miasta. Jako jeden z elementów tworzenia wspólnoty, projekt przyczyni się do zwiększenia aktywności i zaangażowania mieszkańców w lokalne wydarzenia i scali istniejące już małe grupki wspólnotowe. Chcemy, aby projekt przybliżył osiedle, spowodował powstanie więzi z miejscem zamieszkania, pracy, czy nauki. Są to czynniki, które wywołują w ludziach chęć działania dla wspólnego dobra czy kształtowania przestrzeni.

Regulamin

Zgłoszenia i informacje:
tel.: 506-241-142, 602-156-755
mail: ran@fundacja-indygo.org.pl
www.fundacja-indygo.org.pl i www.warsztaty-decoupage.org.pl

 

fot. Centralne punkty osiedla — SDH Agora i kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Duży budynek widoczny za kościołem to dawny hotel robotniczy Agora.

Centralne punkty osiedla — SDH Agora i kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Duży budynek widoczny za kościołem to dawny hotel robotniczy Agora.
 
 
OBEJRZYJ FILMY Z WARSZTATÓW:
JUŻ WKRÓTCE WYNIKI BADAŃ ANKIETOWYCH PROWADZONYCH PODCZAS REALIZACJI PROJEKTU I MAPA POTRZEB OSIEDLA WRZECIONO